reklama

Mexiko – krajina Indiánov a pyramíd

Vedeli ste, že Mexiko je takmer indiánsky štát? Keď sme sa vydali po stopách mexických Indiánov, nevedeli sme si celkom predstaviť, aké to tam bude. Mysleli sme, že navštívime známe pyramídy, ktoré sa tam nachádzajú a ktoré sa dajú spočítať hádam na prstoch jednej ruky.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (8)
Pyramída Slnka
Pyramída Slnka 

Opak je však pravdou. Mexiko je posiate úžasnými pyramídami, ktoré sú pozostatkami starej kultúry indiánskych kmeňov, ktoré tam vtedy žili. Dnešné obyvateľstvo Mexika sa skladá zo 40 % Indiánov, 10% belochov a ostatok sú miešanci Indiánov a belochov. Mexico City - hlavné mesto Mexika má 25 mil. obyvateľov, žije tu až štvrtina obyvateľstva. Pôvodne ho založili Aztékovia, ktorí kočovali a podľa povesti sa mali usadiť tam, kde uvidia orla sediaceho na kaktuse a požierajúceho hada. Tento výjav uvideli na pustom ostrove v jazere Texcoco. Usadili sa teda na tomto mieste a dali mu meno México-Tenochtitlán, ktoré sa neskôr skrátilo na Tenochtitlán. V tej dobe sa títo kočovníci nazývali Méxicovia. Dnes je orol sediaci na kaktuse a požierajúci hada hlavným motívom mexického štátneho znaku.
Po príchode do Mexika nás privítali „mariachis", typickí muzikanti v sombrérach na objednávku. Naša prvá prehliadka bola prehliadka Teotihuacánu - „miesta bohov, alebo miesta kde sa ľudia stávajú bohmi". Mesto asi 50 km od Mexico City bolo vybudované Toltékmi, ale jeho pôvodné meno nie je známe. Názov Teotihuacán mu dali Aztékovia. Nachádza sa tu pyramída Slnka a pyramída Mesiaca, pod ktorou je Palác opereného motýľa a Palác jaguárov.
Celá história Mexika až po dnes je zachytená v najväčšom antropologickom múzeu na svete v Mexiko City. Obdivujeme krásne predmety, maľby, kroje, či makety Zapotékov, Mixtékov, Olmékov, Aztékov, Toltékov, či Mayov. Neďaleko múzea pozeráme na miestnu atrakciu - lietajúcich Indiánov - Los Voladores
Presúvame sa do Oaxacy - historického centra, ktoré bolo vyhlásené za svetové kultúrne dedičstvo pod ochranou UNESCO. Cestou míňame známu sopku Popocatepetl, čo v preklade znamená Dymiaci bojovník. Zastavujeme v meste Cholula (Čolula), kde vystúpime na najväčšiu pyramídu na svete Tepanapa. Vyzerá ako veľký kopec, pretože je z časti odkrytá len z jednej strany. Na jej vrchole sa nachádza krásny kostol Panny Márie Pomáhajúcej. Cestou nahor sa zastavujeme pri predavačke okrem iného aj vyprážaných kobyliek - chapulines (čapulines), ktoré chutia ako čipsy.
Ďalším našim cieľom je prehliadka pyramíd Monte Albán (Biela hora) - olmécko-zapotécke náboženské a ceremoniálne miesto.
Vo Villahermose - hlavnom meste štátu Tabasco, si v parku La Venta pozrieme slávne Olmécke hlavy, z ktorých najväčšia váži 24 ton. V tropickom dažďovom pralese v Palenque zasa navštívime mayské pyramídy. Palenque - miesto každodennej smrti Slnka. Prvou pyramídou po vstupe do areálu je 21 m vysoký Chrám nápisov, kde bola nájdená hrobka kráľa Pacala - najvýznamnejšieho mayského kráľa. Pyramídy Uxmalu (Ušmalu) navštívime mimo plán. Práve tieto si vybral prezident Bush pri návšteve Mexika.
Maysko-toltécke pyramídy v Chichen Itzá (Čičen Itza) sú zaradené medzi 7 divov sveta a patria k pamiatkam svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Pouliční trhovníci, ktorí nikde nechýbajú, ponúkajú okrem iného aj krásne výrobky z dreva (indiánske masky, sošky). Samozrejme, že neodoláme a kupujeme hneď niekoľko.
V podzemnej jaskyni Cenote (Senote), ktorá slúžila Indiánom ako zdroj pitnej vody a pre nich boli tieto jaskyne posvätné je krištáľovočistá voda, v ktorej sa dá aj okúpať. Plávanie v jaskyni je super zážitok Celá sieť podzemných Cenote má údajne až 2000 km.
Posledné mayské mesto, ktoré navštívime je Tulum. Nachádza sa ako jediné mayské mesto na brehu Karibiku a patrí k najkrajším pamiatkam. Pod bralami sa rozprestiera malebná mayská riviéra.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Okrem pyramíd navštívime aj výrobňu čokolády (ktorá pochádza z Mexika), mezcalu, kobercov, či indiánske trhy. Nezabudnuteľným zážitkom je aj indiánska sauna - temascal s indiánskym šamanom z kmeňa Zapotékov.

Teotihuacan
Teotihuacan 


Teotihuacan

Obrázok blogu


Mexická polícia

Obrázok blogu


Maysky kalendár

Obrázok blogu


Mixtécke písmo

Obrázok blogu


Los Voladores - lietajúci Indiáni

Obrázok blogu


Nočné Acapulco

Obrázok blogu


Popocatepetl - Dymiaci bojovník

Obrázok blogu


Cholula - najväčšia pyramída na svete

Obrázok blogu


Interiér chrámu Panny Márie Pomáhajúcej v Cholule

Obrázok blogu


Predavačka korenín a pražených kobyliek chapulines

Obrázok blogu


My a kaktus

Obrázok blogu


Monte Albán

Obrázok blogu


Najväčšia Olmécka hlava v parku La Venta

Obrázok blogu


Palenque

Obrázok blogu


Aqua Azul

Obrázok blogu


Uxmal

Obrázok blogu


Chichen Itza

Obrázok blogu


Indiánky v krojoch

Obrázok blogu


Z Mexika si odnesiete krásne suveníry

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Obrázok blogu


Tulum na pobreží Karbiku

Viac fotografií z Mexika nájdete tu.

Anna Kustrová

Anna Kustrová

Bloger 
  • Počet článkov:  32
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Som žena-matka starajúca sa o dve deti, jedného manžela a jedného psa. Baví ma záhrada, lyžovanie, fotografovanie, brušné tance, rada spoznávam nové krajiny. Zoznam autorových rubrík:  PríhodyFotografiePrírodaSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu